close [X]

Girls Swimming & Diving All Time Top 10

200 Freestyle 
1 Emily Day 1:56.11 06
2 Autumn Murphy 1:57.91 08
3 Lindsay Corn 1:59.32 02
4 Tara Colwell 2:00.78 06
5 Lindsey Geesaman 2:01.11 00
6 Sara Robinson 2:02.01 05
7 Megan Sobecki 2:03.64 03
8 Casey Niezer 2:05.26 06
9 Alexa Eberg 2:05.38 10
10 Erin Gahimer 2:06.72 09
200 Individual Medley
1 Alexa Eberg 2:11.45 10
2 Megan Sobecki 2:13.55 03
3 Noelle Dalman 2:16.50 16
4 Andrea Eriksson 2:16.53 06
5 Dria Smith 2:17.02 94
6 Kara Griffiths 2:19.01 05
7 Lexie Boor 2:19.02 12
8 Mary Shannon Huck 2.:20.33 16
9 Autumn Murphy 2:20.77 09
10 Emily Day 2:20.81 03
1 Meter Diving - 6 Dives
1 Marianne Bradford 260.95 02
2 T. Klingenstein 249.40 98
3 Amy Broughton 223.30 08
4 Irish Wilson 204.50 16
5 Kaylee Pence 201.30 11
6 Elissa Mason 198.75 07
7 Erin Buckley 190.65 07
8 Victoria Page 166.65 11
9 Missy Brassie 166.45 04
10 Lauren Gahimer 159.55 10
 50 Freestyle 
1 Lindsay Corn 24.15 02
2 Autumn Murphy 25.13 10
3 Ashley Harter  25.25 17
4 Lisa Elworth 25.51 06
5 Sam Clark 25.53 05
6 Kara Griffiths 25.81 05
7 Amanda Gillum 25.82 04
8 Meghan Jansen 25.87 07
9 Alexa Eberg 25.90 09
10 Emily Day 26.18 04
100 Butterfly
1 Emily Day 59.21 06
2 Alexa Eberg 59.46 10
3 Autumn Murphy 59.99 08
4 Tara Colwell 1:00.44 05
5 Kara Griffiths 1:01.35 05
6 Noelle Dalman 1:01.62 16
7 Megan Sobecki 1:01.85 03
8 Michelle Colwell 1:04.50 07
9 Dria Smith 1:04.52 94
10 Sam Clark 1:05.19 04
 100 Freestyle
1 Lindsay Corn 53.95 01
2 Autumn Murphy 54.62 08
3 Emily Day 54.67 06
4 Casey Niezer 55.42 06
5 Lisa Elworth 55.80 06
6 Sam Clark 56.16 05
7 Alexa Eberg 56.47 10
8 Tara Colwell 56.49 06
9 Noelle Dalman 56.52 17
10 Dria Smith 56.74 92
500 Freestyle
1 Ashley Harter 5:14.94 17
2 Autumn Murphy 5:22.09 10
3 Lindsey Geesaman 5:23.63 99
4 Emily Day 5:23.74 06
5 Tara Colwell 5:27.90 07
6 Sara Robinson 5:27.92 06
7 Lindsay Corn 5:29.60 02
8 Megan Sobecki 5:31.20 01
9 Alexa Eberg 5:36.83 09
10 Paige Colwell 5:37.58 10
 100 Backstroke
1 Casey Niezer 1:01.63 07
2 Dria Smith 1:02.35 94
3 Lexie Boor 1:02.56 12
4 Autumn Murphy 1:03.45 10
5 Kara Griffiths 1:03.62 04
6 Sara Robinson 1:04.43 06
7 Katelin Scott 1:04.58 15
8 Alexa Eberg 1:05.36 09
9 Megan Sobecki 1:05.60 02
10 Lindsey Geesaman 1:06.15 02
 100 Breaststroke
1 Andrea Eriksson 1:06.57 06
2 Alexa Eberg 1:09.88 08
3 Tara Colwell 1:10.36 04
4 Jenny Kruse 1:11.32 94
5 Megan Sobecki 1:11.98 02
6 Casey Niezer 1:12.67 07
7 Mary Shannon Huck 1:12.90 16
8 Evan Franklin 1:14.24 02
9 Amanda Gillum 1:15.01 03
10 Emily Day 1:15.13 04
Season Points
1 Tara Colwell 434.00 05
2 Autumn Murphy 382.50 08
3 Sam Clark 376.50 05
4 Emily Day 370.00 04
5 Lindsay Corn 365.00 02
6 Kara Griffiths 357.00 05
7 Alexa Eberg 352.00 08
8 Ashley Harter 349.00 17
9 Amanda Gillum 344.00 04
10 Megan Sobecki 342.75 03
Career Points
1 Tara Colwell 1358.00 07
2 Emily Day 1292.75 06
3 Sam Clark 1166.75 08
4 Lindsay Geesaman 1136.50
5 Kara Griffiths 1120.50 06
6 Sara Robinson 1102.75 06
7 Evan Franklin 1088.75
8 Lindsay Corn 1036.50
9 Megan Sobecki 1035.75
10 Alexa Eberg 1028.50 10
Average Points per Meet
1 Ashley Harter 26.88 17
2 Noelle Dalman 25.04 16
3 Emily Day 24.79 06
4 Alexa Eberg 24.61 09
5 Autumn Murphy 24.08 10
6 Andrea Eriksson 23.76 06
7 Sara Robinson 23.66 06
8 Casey Niezer 22.15 07
9 Lexie Boor 22.14 12
10 Kara Griffiths 21.70 06
400 Individual Medley
1 Alexa Eberg 4:49.29 10
2 Megan Sobecki 4:55.81 02
3 Andrea Eriksson 4:58.71 06
4 Kara Griffiths 5:01.19 06
5 Evan Franklin 5:05.90 02
6 Noelle Dalman 5:08.90 15
7 Lexie Boor 5:14.76 12
8 Michelle Colwell 5:19.69 07
9 Ashley Harter 5:20.93 14
10 Katie Silvers 5:21.53 11
1 Meter Diving - 11 Dives
1 T. Klingenstein 420.20 98
2 Marianne Bradford 408.90 03
3 Amy Broughton 359.75 09
4 Kaylee Pence 321.55 11
5 Irish Wilson 284.80 15
6 Erin Buckley 279.60 08
7 Elissa Mason 278.20 07
8 Lauren Gahimer 266.70 11
9 Ali Mendoza 258.20 03
10 Missy Brassie 252.15 05
200 Butterfly
1 Emily Day 2:18.14 03
2 Megan Sobecki 2:18.78 03
3 Alexa Eberg 2:20.85 10
4 Lindsey Geesaman 2:28.03 02
5 Michelle Colwell 2:30.00 06
6 Evan Franklin 2:30.24 04
7 Noelle Dalman 2:32.96 15
8 Autumn Murphy 2:33.48 08
9 Sam Clark 2:35.87 05
10 Allie Qualls 2:38.40 06
1000 Freestyle
1 Linsday Corn 11:22.57 02
2 Autumn Murphy 11:25.09 10
3 Emily Day 11:32.20 04
4 Tara Colwell 11:34.04 06
5 Sara Robinson 11:38.06 03
6 Paige Colwell 12:02.18 10
7 Erin Gahimer 12:04.04 09
8 Allie Qualls 12:18.62 06
9 Megan Korth 12:19.39 07
10 Abby Pongracz 12:41.52 13
200 Backstroke
1 Casey Niezer 2:19.54 07
2 Lexie Boor 2:21.00 12
3 Katelin Scott 2:24.01 15
4 Lindsey Geesaman 2:24.89 02
5 Sara Robinson 2:28.95 03
6 Megan Korth 2:32.07 10
7 Emily Griffin 2:32.39 14
8 Jordan Turner 2:33.14 09
9 Molly Clark 2:35.05 06
10 Kara Griffiths 2:35.53 03
200 Breaststroke
1 Andrea Eriksson 2:31.39 06
2 Alexa Eberg 2:35.81 09
3 Tara Colwell 2:40.51 04
4 Evan Franklin 2:42.69 02
5 Kara Griffiths 2:43.81 06
6 Ashley Harter 2:48.62 14
7 Becca Gervasio 2:51.02 11
8 Emily Dubord 2:54.15 07
9 Lydia Griffiths 2:58.78 10
10 Megan Dexter 2:59.60 03
200 Medley Relay
1 S. Robinson, A. Eriksson, K. Griffiths, S. Clark 1:52.80 06
2 C. Niezer, A. Eriksson, T. Colwell, M. Jansen 1:53.18 07
3 K. Griffiths, A. Eriksson, E. Day, L. Elworth 1:53.26 05
4 C. Niezer, A. Eriksson, T. Colwell, S. Clark 1:53.33 06
5 K. Griffiths, T. Colwell, E. Day, A. Gillum 1:54.02 04
6 K. Griffiths, A. Eriksson, E. Day, S. Clark 1:55.72 05
7 K. Griffiths, T. Colwell, E. Day, L. Elworth 1:55.81 05
8 K. Scott, M. Huck, N. Dalman, A. Harter 1:56.16 16
9 C. Niezer, A. Eriksson, S. Clark, T. Colwell 1:56.80 07
10 S. Robinson, A. Eriksson, K. Griffiths, L. Elworth 1:57.33 06
200 Freestyle Relay
1 S. Clark, L. Elworth, K. Griffiths, E. Day 1:40.87 06
2 L. Elworth, K. Griffiths, E. Day, T. Colwell 1:41.15 06
3 M. Jansen, S. Clark, A. Eberg, A. Murphy 1:42.50 08
4 L. Elworth, M. Clark, S. Robinson, S. Clark 1:43.10 05
5 S. Clark, M. Clark, T. Colwell, E. Day 1:43.25 06
6 K. Griffiths, S. Robinson, T. Colwell, S. Clark 1:43.25 05
7 A. Eberg, R. Redmond, M. Whelchel, A. Murphy 1:43.76 10
8 M. Jansen, M. Whelchel, M. Colwell, S. Clark 1:44.40 07
9 Eberg, Redmond, Whelchel, Murphy 1:44.63 09
10 Corn, Franklin, Geeseman, Sobecki 1:44.66 01
400 Freestyle Relay
1 A. Murphy, S. Clark, M. Jansen, A. Eberg 3:34.80 08
2 E. Day, S. Robinson, L. Elworth, T. Colwell 3:43.85 06
3 T. Colwell, S. Clark, A. Eriksson, C. Niezer 3:44.53 06
4 E. Day, S. Robinson, S. Clark, T. Colwell 3:45.34 05
5 L. Elworth, S. Robinson, A. Eriksson, T. Colwell 3:46.48 06
6 A. Eberg, P. Colwell, K. Silvers, A. Murphy 3:49.53 10
7 K. Griffiths, S. Clark, L. Elworth, E. Day 3:50.15 05
8 L. Elworth, A. Eriksson, T. Colwell, E. Day 3:50.91 05
9 L. Corn, L. Geesaman, E. Franklin, M. Sobecki 3:51.15 01
10 E. Gahimer, M. Korth, A. Eberg, A. Murphy 3:51.25 08
800 Freestyle Relay
1 A. Eberg, M. Korth, P. Colwell, A. Murphy 8:30.40 10
2 E. Day, S. Robinson, E. Franklin, M. Sobecki 8:32.98 03
3 L. Corn, M. Sobecki, E. Franklin, L. Geesaman 8:34.79 02
4 A. Erikkson, K. Griffiths, S. Robinson, T. Colwell 8:35.14 06
5 C. Niezer, T. Colwell, S. Clark, A. Eriksson 8:39.12 07
6 E. Franklin, A. Gillum, T. Colwell, E. Day 8:40.68 04
7 A. Murphy, S. Clark, E. Gahimer, A. Eberg 8:50.89 08
8 A. Qualls, S. Clark, S. Robinson, T. Colwell 8:52.17 05
9 E. Gahimer, K. Silvers, M. Korth, A. Eberg 8:52.48 09
10 N. Marshall, R. Redmond, A. Pongracz, L. Boor 9:03.29 12
400 Medley Relay
1 C. Niezer, A. Eriksson, T. Colwell, S. Clark 4:17.99 07
2 S. Robinson, A. Eriksson, K. Griffiths, L. Elworth 4:18.94 06
3 K. Griffiths, T. Colwell, E. Day, A. Gillum 4:22.62 04
4 L. Geesaman, E. Franklin, M. Sobecki, L. Corn 4:25.93 02
5 S. Robinson, E. Day, M. Sobecki, E. Fraklin 4:25.98 03
6 A. Murphy, A. Eberg, K. Silvers, R. Redmond 4:26.59 10
7 M. Clark, A. Eberg, A. Murphy, S. Clark 4:29.88 08
8 K. Griffiths, T. Colwell, M. Clark, L. Elworth 4:35.51 05
9 K. Scott, N. Dalman, E. Baron, B. Sullivan 4:37.93 15
10 E. Griffin, A. Harter, N. Dalman, E. Barron 4:38.67 14

Today's Events

General (2)

  • Senior Retreat
    Time: All Day
  • Lunch Asian Bar
    Time: All Day
View General Calendar

Athletics (2)

  • (V) Swimming and Diving (Boys) - Brebeuf Jesuit (HOME)
    Time: 5:00 pm
  • (V) Swimming and Diving (Girls) - Brebeuf Jesuit (HOME)
    Time: 5:00 pm
View Athletics Calendar

Service (6)

  • OLG Extended Care
    Time: 3:30 pm
  • Making Memories Daycare and Preschool
    Time: 3:15 pm
  • St. Jude Aftercare Program
    Time: 3:15 pm
  • St. Barnabas Aftercare
    Time: 3:30 pm
  • St. Barnabas Aftercare
    Time: 3:30 pm
  • HOPE - Joy's House
    Time: 3:30 pm
View Service Calendar

Co-curriculars (3)

  • Rebel Buddies
    Time: 3:15 pm
  • Four Paws Club
    Time: 3:05 pm
  • Rebel Buddies
    Time: 3:10 pm
View Co-curriculars Calendar

Fine Arts (0)

No events were found.

View Fine Arts Calendar