close [X]

Boys' Track & Field Team and Individual Championships

Team Championships

1995 City Runner-Up
1999 Archdiocese Early Bird (First Year)
City Runner-Up
2000 Archdiocese Early Bird
2002 Archdiocese Early Bird
2003 Archdiocese Early Bird
Frankfort 'Hotdog' Invitational
2004 Archdiocese Early Bird
Frankfort 'Hotdog' Invitational
Indianapolis All-Catholic Invitational
2005 Decatur Central Indoor Invitational
Archdiocese Early Bird
2006 Decatur Central Indoor Invitational
2007 Indianapolis All-Catholic Invitational
2008 Archdiocese Early Bird
2009 Archdiocese Early Bird
2010 Archdiocese Early Bird
2013 Archdiocese Early Bird
2014 Archdiocese Early Bird
2017 Archdiocese Early Bird
Circle City Conference (First Year)

City Champs (1999 Last Year)

1975 Bob Bogardus - Discus
1983 Greg Corsaro - Discus
1996 Steve Claycomb - Pole Vault
1997 Ryan Lawson - 1600, 3200
1998 Matt Brandenburg - Long Jump
1999 Tony Holowell - Pole Vault
Nate Lawrie - Shot Put, Discus
Mike Steinmetz - 800

County Champs (2000 1St Year)

2005 Jason Werner - 200
2014 Conner James - Discus

Circle City Conference Champs

2017 Gabe Otley - 100, 400;
Myles Lyngh - 800;
Will English - Discus;
Sam Sedgwick - LJ;
Cade Mitchell - HJ;
4 X 100 Relay (Michael Otley, Michael Dill, Tyler Swiezy, Cade Morgan);
4 X 400 Relay (Kurt Cunningham, Myles Lyngh, Davis Cunningham, Gabe Otley)

Sectional Champs

1987 Anthony Ferguson - Shot Put
1994 Rick Scott - Discus
1995 Rick Scott - Discus
1997 Chris Perkins - 400
Matt Brandenburg - Long Jump
Ryan Lawson - 1600, 3200
4 X 400 - Chris Perkins, Jason Ross, John Hollowell & Mike Crotzer
1999 Mate Lawrie - Shot Put, Discus
Stephen Baase - Pole Vault
2000 Nate Lawrie - Shot Put, Discus
Stephen Baase - Pole Vault
2001 Justin Green - 300H
Dean Meacham - 3200
2002 Tim Sergi - 400
Dean Meacham - 3200
2004 Jaseon Werner - 200
Matt Pfarr - High Jump
4x800 - Daniel Camden, Doug Higgins, Jeff Sedam & Austin Braun
2005 Matt Pfarr - High Jump
Mike Ruhana - Pole Vault
2006 Bill Horn - Pole Vault
2010 Julian Zunarelli - High Jump
2011 Julian Zunarelli - High Jump
2012 Will Schott - High Jump
2017 Nick Perkins - 3200

Regional Champs

2002 Tim Sergi - 400
2004 Tim Sergi - 400
Jason Werner - 100, 200
Matt Pfarr - High Jump
2005 Jason Werner - 200
2008 Kendell Miller - 400
2011 Julian Zunarelli - High Jump
2012 Will Schott - High Jump
2017 Gabe Otley - 400

All State

2000 Nate Lawrie - Shot Put (3rd), Discus (3rd)
2004 Jason Werner - 100 (8th), 200 (4th)
2005 Jason Werner - 200 (5th)
4x100 - Brandon Axum, Jon Jarvis, Chad Peterman & Jason Werner (6th)
2008 Jonathan Dossey - 300 IH (8th)
2012 Will Schott - High Jump (1st)
2014 Conner James - Discus (4th)

State Champions

2012 Will Schott - High Jump

Robert S. Hinshaw State Mental Attitude Award

2000 Nate Lawrie
2012 Will Schott

Indiana All-Star

2017 Gabe Otley

Today's Events