close [X]

The Princess Bride

CAST

Granddaughter – Sara Hollowell
Grandmother – Meg Duell
Buttercup – Emily Hollowell
Wesley – Tony Mulinaro
Fezzik – Matt Fogleman
Inigo Montoya – Adam Rochford
Vizzini – Keaton McCoy
Prince Humperdink – Nick Males
Count Rugen – Nathan Pellow
Albino – Mindy Gossett
Miracle Maxine – Stephanie Jabre
Valerie – Annie Bunte
Impressive Clergyman – Matthew Blandford
King – Brendan McMahon
Queen – Erin Kuntz
Mother & Booer – Tekla Bedwell
Yellin – Andrew Lockhart
R.O.U.S. – Becca Quill
Guards, Brute Squad, Wedding Guests and extras:
Katherine Ajamie, Alexis Bridges, Katie Kramer, Katie Silvers,
Katie Jo Schroeder, Kevin Butterfield, Chad Clady, Nick Heskett,
Tim Hickle, Jon Schmidt, Austin Siebert

TECH

Production Team – Phil Anderson, Erin Bohn & Pat Musgrave
Student Director – Liz Goad
Stage Manager – Maddie Eckrich
Assistant Stage Manager (Stage Right) – Joe Skibinski
Properties – Amanda Horcher
Properties Assistants – John Buckel, JT Stiles
Make-up – Julia Harris
Make-up Assistant – Bernadette Ajamie
Wardrobe – Sarah Prendergast
Wardrobe Assistants – Megan Ebling, Sam Hall, Megan Gin
Crew Leader – Andy Risch
Stage Crew – Phil Davey, Ben Glowinski, Alex Battiato, Nick Davey, Logan Lord,
John Skibinski, Emily Hoffman, Emily Ragozzino, (Fly) – Conor Roberts
Tech Director – Sam Glowinski
Lighting Manager – Zach McCormick
Light Crew – Evan Warner, Ross McCauley
Sound Manager – Joe Sullivan
Sound Crew – Austin Madden, Jim Herrick
House Manager – Matt Cannaday
Publicity – Monette Viduya, Ashley Zahn
Usher / Set / Paint Chief – Jeana Wagner
Ushers / Set Crew / Paint Crew – Ryan Ables, Kyle Bippus, Karla Browne, Molly Clark, Joey Davis, Tori DeRose, Joe Donnelly, Katy Dury, Abby Hedrick, Rachel Horan, Laura Horcher, Dom LaRosa, EB Laut, Emma Laut, Caitlin Madden, Sean McNamara, Michele Mountel, Robbie Mountel, Sarah Osburn, Becca Quill, Tony Quintana, Nick Reed, Emma Schutte, Kahle Servies, Katie Slobodnik, Andy Wanner, Chris Wilson, Rebecca Wyatt, Zach Young

Today's Events

General (2)

  • AP English Lit in AM; AP Physics 2 in PM
    Time: All Day
  • Lunch Gyros / Papa John's Pizza
    Time: All Day
View General Calendar

Athletics (5)

  • (V) Lacrosse - Columbus East (V 7:00) (AWAY)
    Time: 5:30 pm
  • (V) Tennis (Girls) - Franklin Central (AWAY)
    Time: 5:00 pm
  • (V) Track and Field (Boys) - Lawrence Central (JV) (AWAY)
    Time: 5:00 pm
  • (V) Track and Field (Girls) - Lawrence Central (JV) (AWAY)
    Time: 5:00 pm
  • (V) Volleyball (Boys) - Cardinal Ritter (V) (AWAY)
    Time: 6:00 pm
View Athletics Calendar

Service (6)

  • Holy Name Library Help
    Time: 3:00 pm
  • Little Rebels Daycare
    Time: 3:00 pm
  • St. Jude Aftercare Program
    Time: 3:15 pm
  • Making Memories Daycare
    Time: 3:15 pm
  • Center for Global Impact & byTavi
    Time: 3:15 pm
  • The Good House
    Time: 4:00 pm
View Service Calendar

Co-curriculars (3)

  • Video Game Club
    Time: 3:00 pm
  • Student Council Meeting
    Time: 3:10 pm
  • Comedy Sportz Team
    Time: 3:15 pm
View Co-curriculars Calendar

Fine Arts (0)

No events were found.

View Fine Arts Calendar